Přeskočit na obsah
Home » Blog » Talking flowers zvou na podívanou i rozverný pokec

Talking flowers zvou na podívanou i rozverný pokec

DUBÍ – Talking flowers – mluvící květiny je název výstavy v Domě porcelánu s modrou krví v Dubí. Výstavy, co do počtu exponátů nevelké, ale překvapivé. Díla neobkreslují základní téma květiny jako takové. Nabízejí nevšední pohledy, stopáže tvarů, barev a rozehrávají únikové cesty do světa představivosti.

Když z výstavy odcházíte, říkáte si, co všechno se do pojmu květina dokáže vtěsnat. A pokud jste s příchodem dospělosti nepodstoupili kastraci fantazie, odnášíte si i dávku poctivé euforie a zvláštního vzrušení.

Koho za výstavou Talking flowers hledat?

Projekt spáchala Fakulta umění a designu v Ústí nad Labem. Jde o prezentaci výsledných prací účastníků mezinárodního porcelánového sympózia, které se konalo letos v červenci. A kde? Už čtvrtým rokem v Experimentálním keramickém centru fakulty v objektu Českého porcelánu Dubí. Záštitu nad akcí má Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze.

Partnery sympózia jsou Porzellanikon Museum v Selbu, Asociace sklářského a keramického průmyslu ČR, Asociace průmyslového deignu, Český porcelán Dubí a porcelánová manufaktura Rudof Kämpf. Smyslem sympózií je, cituji: „Snaha přispět k širšímu povědomí o oboru. Po vzoru Learn by doing (uč se tím, že to děláš) inspirovat mladší generaci, nabídnout jí prostor pro práci, probouzet zájem o řemeslo a materiál, kterým je porcelán.“

Deset umělců z šesti zemí

Letošního ročníku se zúčastnilo deset umělců z šesti zemí: Chiaki Baba (JP), Ojuna Batbajara (LV), Karolina Bednorz (PL/IT), Viktorie Beldová (CZ), Diana Andreea Dumitriu (RO), Merhanz Momeni Kaleshtari (IR/HU), Naoko Mukai (JP), Helena Patelisová (CZ), Veronika Pražáková (CZ) a Aleš Hynek Vrkoslav (CZ). Každý z nich se chopil tématu osobitě, po svém. Na ztvárnění vlastní představy pracovali mladí umělci tři týdny. Výsledky své práce představili poprvé v teplickém muzeu. Nyní jsou ke zhlédnutí v „Modrodomě“ v Dubí.

Prezentaci děl ze sympózia, pořádaného každé dva roky, kterého se zúčastňují studenti z českých i zahraničních univerzit, designéři a umělci do 35 let, zahájila v Dubí ve čtvrtek 8. září odborná asistentka ateliéru keramiky uvedené fakulty, Jana Linhartová. Poznamenala mimo jiné, že téma květiny je velmi častou inspirací umělců. A dodala, že toto téma účastníci sympózia pojali zajímavým, svěžím a netradičním způsobem.

Workshop weekend

Součástí letošní ročníku byl Workshop Weekend, kterého se podle Jany Linhartové zúčastnily světové umělecké a designérské osobnosti. „Přijel napřílad profesor tchaiwanské univerzity Chang Ching Yuan. Inspirativní přednášku o realizacích ve veřejném prostoru představila emeritní profesorka maďarské univerzity v Péczi, Marta Nagy.

Zcela jiným přístupem a technikou kombinování keramických materiálů se prezentoval Martin Mc William z Německa a barevnými květinovými vzory v porcelánu všechny uchvátila Maria ten Kortenaar z Holandska,“ informovala k workshopu Jana Linhartová. Výstavu Talking flowers v Dubí naproti porcelánce si dopřejte. Potěší, překvapí, obohatí, vzpruží a inspiruje. Můžete ji navštívit do 30. září.

Co řekli účastníci sympózia

UPSY-DAISY. Keltská legenda vypráví, že kdykoli zemře novorozenec, vykvetou na jeho hrobě sedmikrásky. V knížce Broučci zase nad hrobem broučků vyroste bílá sedmikráska namísto broučka a růžová namísto berušky. Tyto vázy jsou připomínkou toho, že naděje umírá poslední, a pokud náhodou ano, tak je tu vždy život po životě. Helena Patelisová (CZ)

ADONISOVO KLÍČENÍ (archetypální umírání a vstávání). Napříč kulturami lidstvo vnímá život rostlin jako unikátní podobu přírody. Druhová symbolika rostlin, střídání život a smrti prostřednictvím růstu, chřdnutí květů. To vše sloužilo jako základ k mnoha filozofickým a náboženským konceptům… Mehranz Momeni Kalesthari (IR/HU)

Vázy bez květin

POSLEDNÍ VEČEŘE. …Společným základem květin a porcelánu je jejich boj o přežití, protože oba dva jsou ohroženy naším současným životním stylem. Dílo Poslední večeře propojuje květiny a porcelán dohromady. Veronika Pražáková (CZ)

PŮDA, VÍTR, SLUNCE – to vše ovlivňuje květiny. Když se změní prostředí, změní se i vzhled. Květy kvetou a vadnou. Semena opadávají a vyklíčí v nových zemích. A tam rozkvetou novým způsobem. Chiaki Baba (JP)

MLUVÍCÍ KVĚTINY. Lidé paradoxně často nechávají vázy bez květin. Tvar mé vázy inovuje tento koncept tím, že váza samotná plody květin začleňuje do samotné konstrukce. Díky tomu váza nikdy nepotřebuje, aby do ní byly umístěny květiny. Ojuna Batbajara (LV)

Zahradní trpaslík

TĚLO MYSLI. Co se děje v naší hlavě může ovlivnit každý bod v našem těle… Pohyby květiny, které jsou symbolem lidské přirozenosti mi pomáhá přeložit a pochopit nejhlubší významy pocitů. Diana Andreea Dumitriu (RO)

OKURKOVÁ SEZÓNA 2.0 Jako umělec pracuji s květinovým motivem dlouhou dobu. Takže jsem pokračovala ve své tvorbě pro mě s novým materiálem, který byl pro mě výzvou a inspirací. Můj běžný materiál je kov. V kombinaci s porcelánem se stal něžnějším, stejně tak jako květina. Viktorie Beldová (CZ)

ROSTLINY díky nektaru produkují plody, které jsou lidskou potravou. Bez květů by nebylo ovoce. Nektar je také mýtický nápoj řeckých bohů. Je zdrojem dlouhověkosti a nesmrtelnosti pro každého, kdo jej pozře… Karolina Bednorz (PL/IT)

ŽÍLY. V žilách nám proudí životodárná tekutina, bez které nemůžeme být. Květy rostlin jsou sice křehké, ale silné a vitální. Použila jsem žilky okvětních lístků jako ústřední motiv mých objektů. Naoko Mukai (JP)

ZAHRADNÍ TRPASLÍK. Zahradní trpaslík jako doplnění přírody. Ten, co naslouchá přírodě a je její součástí, i když třeba jen v bájích a povídkách. Malý, sympatický, pracovitý tvor, jehož povaha je dobrá. Aleš Hynek Vrkoslav (CZ)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ověřeno MonsterInsights