Dolánky u Ohníče
Vztah lidí k obci, městu, kde žijí, poznáte mimo jiné i podle toho, jak se starají o historické objekty, které dotváří genius loci místa. Vedení obce Ohníč se v zájmu zachování jedné z místních památek rozhodlo požádat o státní dotaci a s její pomocí vzkřísit kapli Panny Marie v Dolánkách u bývalého mlýna.
Vpravdě, jednalo se o poměrně husarský kousek. Když se totiž podíváte na černobílý snímek z roku 1963, technický stav kapličky byl více než žalostný. Od data pořízení fotografie se nijak výrazně nezměnil, což dokládá i letáček obce se snímky původního a současného stavu. Kvůli ignoraci předrevoluční garnitury se stala z kapličky ruina, hromada cihel.
Vzkříšení kaple Panny Marie
Současné vedení obce, v čele se starostkou Lenkou Brandtnerovou, se proto rozhodlo objektu, zapsanému na seznamu kulturních památek, vrátit jeho původní podobu. Dotační anabáze, i přes určitá úskalí, skončila úspěšně a kapličku se podařilo v roce 2018 opravit. Velkou zásluhu na jejím novém vzhledu má i umělecký štukatér Karel Kaliba. Kaplička se dočkala svého vzkříšení z popela a 3. srpna 2018 byla místním farářem znovu vysvěcená.
Z historie
Kapličku nechal vybudovat mlynářský mistr Josef Lachner (1761-1824), kterému patřil mlýn v Dolánkách. Byla postavená kousek od domu, na památku tragického úmrtí jeho dítěte. Objekt navrhl neznámý architekt v klasicistním stylu. Podle evidenčního listu kulturní památky ústeckého NPÚ je vznik kaple datovaný k roku 1826. Péče o kapličku v běhu událostí a let slábla. Po 2. světové válce skončila docela. Kaplička začala chátrat souběžně s tím, jak odtud lidé odcházeli a mlýn postupně osiřel.