Jedna změna nestačí
OSEK – Osečtí mají nové turistické informační centrum. Po desetiletích, kdy byli zvyklí navštěvovat TIC v areálu kláštera, změnila letos organizace adresu. V úterý 16. ledna osecký starosta Václav Krtek přestřihl symbolickou pásku v přízemních prostorách zrekonstruovaného Stropníku. Centrum zahájilo úderem 14. hodiny provoz v novém prostředí a současně zcela novou etapu své existence.
FrýTajm a TIC Osek společně
Nutno poznamenat, že změn v oblasti kultury přichystala osecká radnice na začátek roku hned několik. Kromě zmíněného přestěhování informačního centra, došlo ke spojení organizačních složek, které přešly pod příspěvkovou organizaci FrýTajm. Konkrétně budou společenské, kulturní a turistické centrum dále fungovat pod jednou hlavičkou FrýTajm a s ředitelkou Miroslavou Krtkovou u kormidla.
A proč se TIC stěhovalo z původních postor v areálu kláštera? Podle starosty Václava Krtka byly tyto prostory jako zázemí zaměstnanců centra nevyhovující. Navíc, město při rekonstrukci Stropníku plánovalo, že v něm poskytne nové prostory i centru.
U TIC Osek bude i cukrárna
Se starostou Václavem Krtkem jsme po přestřižení pásky shrnuli nové organizační zajištění kultury a sportu ve městě.
Pane starosto, ve Stropníku byly před časem nějaké problémy s jedním z nájemců komerčních prostor. Je otevření informačního centra v tomto objektu určitou formou opatření, které má zajistit bezproblémové užívání nákladně zrenovované budovy, nebo bylo jeho stěhování do Stropníku dlouhodobě v plánu?
Městské informační centrum se tady plánovalo odjakživa. Respektive od té doby, co se rekonstruoval Stropník.
Mění se přestěhováním ITS jeho struktura a organizace práce?
Ano. Přibyli zde dva zaměstnanci, kteří přišli z FrýTajmu. Dřív pracovali v autokempu. Kulturní, společenské a informační centrum jsme sloučili pod FrýTajm a budou zajišťovat jak kulturní, tak i sportovní akce.
Jaký přínos bude mít sloučení obou subjektů pro město?
My si od toho slibujeme nějakou úsporu. Oddělíme totiž autokemp a další věci, o které se jinak musíme starat a které jsme většinou po někom poptávali. Od letoška je bude pro nás dělat naše společnost Služby města Oseka. Oddělili jsme kulturu a jenom k ní přidali sportovní akce.
Výstavní činnost zůstane podle vašich informací v galerii, která je v areálu kláštera. V infocentru je salónek, kde se momentálně koná výstava pohádkových kostýmů. Jak si představujete jeho daší využití?
Chceme ho využívat k menším kulturním a společenským akcím, ale i jako další možný prostor při pořádání větších akcí na sále, třeba pro plesy. Plánujeme tady otevřít i městskou cukrárnu. Provozovat ji bude FrýTajm a stane se součástí kulturního centra.
Co byste popřál návštěvníkům nového Turistického informačního centra Osek?
Aby se jim tady skutečně líbilo, protože si myslím, že jde o velmi pěkný, reprezentativní prostor. No a také, aby nám zachovali i nadále přízeň.
Život jako v pohádce
Život jako v pohádce se jmenuje výstava divadelních kostýmů kostymérní výtvarnice z Divadla V Pytli, Evy Bláhové. Už při slavnostním otevření zaujala návštěvníky všech věkových kategorií. Malé slečny se například nechávaly zvěčnit se Sněhovou královnou. Starší účastníci zahájení zavzpomínali na některé z pohádek. Výstavu si můžete v prostorách nového turistického centra prohlédnout až do konce března.