Ohníč – Ohníčtí mají letos hned několik důvodů k oslavám. V první řadě si připomenou 620 let od první zmínky o obci. Obec Dolánky dokonce 760 let a tamnímu úseku železnice, který poskytl místním další možnost propojení s okolním světem, je letos přesně 150 let. Vedení ohníčské radnice vydalo v rámci zmíněných výročí brožuru o historii Ohníče a spádových obcí. K dostání bude pro zájemce na slavnostech, které se konají už tuto sobotu 17. srpna.
Brožura
Brožura ve formátu A5 nabízí na 16 stranách řadu dobových fotografií. Přináší zajímavý pohled do historie jednotlivých obcí před stovkami let. Kromě Ohníče na Němečky, Křemýž, Dolánky nebo Pňovičky. Najdeme tady snímky fotbalového klubu, tamních dolů nebo školy. U každého souboru jsou vytištěné základní informace z historie.
Část fotografií pochází ze soukromých sbírek Evy Stuchlé a Pavla Chaloupky. Některé jsou z obecního archivu a zdrojem dalších je fotbalový klub Baník Ohníč, Wikipedie, publikace Ohníč přes 600 let historie od Ferdinanda Maděry a webová stránka znicenekostely.cz
Z historie obcí
První písemnou zmínkou o Ohníči byla listina Petra z Křemýže, pečetěná bratry Dobešem a Janem z Ohníče, z roku 1404. V brožuře najdeme jména nejvýznamnějších majitelů panství. Informaci o tom, kolik v obci žilo osob v roce 1662 a v roce 1774. Dobové pohlednice a snímky Ohníče, Němeček s cihelnou, ohníčské školy, která byla postavená v roce 1928, ale také třeba kaple v Dolánkách.
Lidé a vzpomínky
Působivým oddílem brožury jsou fotografie lidí, kteří se zapojovali do různých oddílů a spolků. Jsou zde skupinové snímky dobrovolných hasičů, jejichž sbor byl založený v lednu 1936. Dvoustrana je věnovaná fotbalovému klubu Baníku Ohníč, založenému v roce 1922, který funguje dodnes. Zajímavou informací je, že úplně první fotbalové hřiště vzniklo v místech dnešního parkoviště firmy Het. Později na poli směrem na Dolánky a současné hřiště bylo vybudované až v polovině 50. let minulého století.
Doly na Ohníčsku
V lokalitě zahájily provoz dva doly. Důl Kaiser Franz Josef Stollen, kde těžba odstartovala v roce 1895. V roce 1919 byl důl přejmenován na Důl Svornost a těžba byla ukončená v roce 1978. Druhým dolem byl důl IDA, založený v roce 1880 a o sedm let později přejmenovaný na Důl Karolina. Zcela uzavřený byl v roce 1946. Od loňského roku je v rekonstrukci jeho štola, která bude po skončení prací zpřístupněná veřejnosti. Slavnostní otevření je naplánované na 31. srpna.
Ostatní informace
V brožuře vydané ohníčskou radnicí najdeme také zmínku o koupališti s fotografiemi. Postavené bylo kolem 50. let minulého století, voda do něho přitékala z labského přivaděče a jeho provoz skončil o v 70. letech. Nechybí ani informace o železniční trati přes obec Ohníč, která zahájila provoz 6. června 1874 jako jednokolejka. Ve druhé polovině 50. let byla zvoukolejněná a v roce 1963 elektrifikovaná.
Podrobné informace o současném životě v obci naleznete na webu Ohníče.
Slavnosti obce Ohníč
U příležitosti uvedených jubileí se konají v sobotu 17. srpna Olsavy obce Ohníč. Zájemci budou mít možnost si v jejich průběhu brožurku vyzvednout. Akce se uskuteční za fotbalovým hřištěm v Ohníči od 11 hodin. Nabídne spoustu zábavy pro malé i velké. Kromě jiného třeba samurajské vystoupení, kouzelníka nebo dětskou pohádkovou vesničku. Hvězdou sobotních slavností bude zpěvačka Ilona Csáková. Finále slavností je věnované večerní zábavě se skupinou Alfa music.
Zdroje: web obce a Brožurka „Ohníč, výročí první zmínky o obci, 620 let“